ŻYWIENIE

 

 

 

 

 

 

 

Funkcjonowanie każdej placówki oświatowej jest ściśle określone w przepisach prawa.  Polska- jako kraj członkowski Unii Europejskiej zobowiązano do uregulowania przepisów prawnych dotyczących zasad zbiorowego żywienia dzieci i młodzieży. Jesteśmy krajem, w którym rośnie liczba dzieci z otyłością i nadwagą. Chorujemy na choroby dietozależne, wśród których wymienić należy cukrzycę. Niewłaściwe odżywianie w wieku dziecięcym prowadzi również do wielu chorób w życiu dorosłym, np. nadciśnienie, osteoporoza. Dlatego pierwsze prawne wymagania określające jak powinny być żywione dzieci i młodzież w Polsce pojawiły się 01.09.2015 r.  wzbudzając ogromne emocje i kontrowersje.

Zakaz sprzedaży w sklepikach drożdżówek!

Ograniczenie w stosowaniu soli i cukru w stołówkach przedszkolnych i szkolnych!

Na skutek licznych protestów, w szczególności rodziców, Ministerstwo Zdrowia złagodziło, jednak tylko niektóre, z dość restrykcyjnych wymagań.

Rozporządzenie z dnia 01.08.2016 zobowiązuje każdego, kto przygotowuje posiłki dla dzieci i młodzieży, aby środki spożywcze stosowane w ramach żywienia zbiorowego w jednostkach systemu oświaty spełniały odpowiednie wymagania dla danej grupy wiekowej, wynikające z aktualnych norm żywienia dla populacji polskiej. Oznacza to, że porcje dla dzieci i młodzieży serwowane w przedszkolu czy szkole muszą być ściśle zbilansowane i dostosowane do rzeczywistych potrzeb dzieci.

Obowiązujące normy określają codzienny jadłospis dzieci i młodzieży:

- niski poziom spożycia tłuszczu nasyconego, soli i cukru, co powoduje inne walory smakowe potraw, do których są przyzwyczajone dzieci. 

 - co najmniej 2 porcje produktów mlecznych,

- co najmniej jedną porcję z grupy mięso, ryby, jaja, orzechy, nasiona roślin strączkowych,

- warzywa i owoce podawane do każdego posiłku,

- co najmniej jedną porcję produktów zbożowych w śniadaniu, obiedzie lub kolacji,

- co najmniej jedną porcję ryby w tygodniu,

- nie więcej niż dwie porcje potraw smażonych w tygodniu.

Niezależnie od preferencji żywieniowych Państwa jako rodziców i przedszkolaków, na placówkach przedszkolnych ciąży bezwzględny obowiązek dostosowania się do wymagań Rozporządzenia. Odpowiedzialność za przestrzeganie przepisów żywieniowych w pełni ciąży na placówce oświatowej.

Ułatwieniem do przestrzegania przepisów będzie wsparcie Państwa jako rodziców np. w formie rozmowy z dzieckiem i zachęcania go do spożywania posiłków przygotowywanych w kuchni przedszkola. Powinniśmy zachęcać dzieci do próbowania każdej potrawy. Czasem, po długich staraniach odnosimy sukces. Dlatego dziecko przebywające w grupie łatwiej się integruje i łatwiej zachęcić je do skosztowania danej potrawy. Tym samym wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe. Biorąc pod uwagę powyższe, wskazówki należy podkreślić, że dokładamy wszelkich starań, aby żywić dzieci smacznie, zdrowo, kolorowosmiley.  Nie mniej jednak pamiętamy, że posiłki mają być przede wszystkim apetyczne.

Liczymy na Państwa zarówno zrozumienie, jak i wsparcie we wspólnych działaniach prozdrowotnych kierowanych do Naszych pociech.

Intendent

inż. Sylwia Bużek

 

 

 Żródło: www.ckiw.edu.pl https://www.facebook.com/ckiw.edu